Jest rośliną jednoroczną, wyrastającą do 70-80 cm. Owalne liście i łodyga pokryte są krótkimi szorstkimi włoskami. Kwiaty niewielkie, zebrane na szczytach pędów, niebieskie lub białe, kwitną przez całe lato. Roślina wydziela intensywny zapach świeżych ogórków. Jako przyprawę używa się głównie świeżych, młodych liści. Stosuje się ją do sałatek i surówek z ogórków, pomidorów, ziemniaków i in. oraz do duszonych warzyw (kabaczek, cukinia), zapiekanek, dań z ryb i do mięsa z rusztu. Właściwości lecznicze polegają na łagodzeniu stanów zapalnych, działaniu moczopędnym, przeczyszczających i pobudzających przemianę materii. Napar z ziela ogórecznika stosuje się przy nieżytach gardła, zapaleniu błon śluzowych przewodu pokarmowego i innych. Ogórecznik uprawia się z siewu nasion do gruntu w kwietniu, w rzędy co 30-40 cm, na głębokość 1-2 cm. Pełną zdolność kiełkowania nasiona zachowują przez 2-3 lata.
Ogorecznik lekarski
Losowe artykuły:
Jazdy doszkalające dla osób posiadających prawo jazdy Warszawa
Rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności
W naturze człowieka od początku jego istnienia jest zakodowane coś w rodzaju przymusu, aby wszytko co robi, robić jak najlepiej oraz żeby samodoskonalić się przez ciągłą naukę. Początki ludzkości to koczowniczy tryb życia o charakterze zbieracko-łowieckim, który polegał głównie na polowaniu na zwierzynę łowną, której...
Orzeczenie lekarskie prawo jazdy Warszawa
Procedura uzyskiwania prawa jazdy - konieczne badania
Jednym z niezbędnych kroków koniecznych do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami każdej kategorii jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza o zdolności do kierowania pojazdami.
Ilość badań, na które kieruje kandydata na kierowcę lekarz medycyny, zależna jest od stanu zdrowia przyszłego kierowcy.
Spotkanie rozpoczyna wywiad z lekarzem...