Szałwia lekarska jest wieloletnim podkrzewem o wysokości 40-60 cm. Liście lancetowate, szarozielone pokryte są srebrzystym meszkiem. Kwiaty najczęściej fioletowoniebieskie zebrane są na szczytach pędów w niby kioski. Surowcem zielarskim są świeże lub suszone liście. Szałwia posiada szereg właściwości leczniczych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwpotnie, wzmaga działanie żółci i wątroby. Jako przyprawa polecana jest do aromatyzowania i zaostrzenia smaku tłustych mięs oraz cielęciny i mięsa króliczego. Jest nieodzowna do dziczyzny i dań z ryb, zwłaszcza do węgorza i ryb morskich, które – natarte szałwią – tracą swój przykry zapach. Świeże liście dodaje się też do sałatek i surówek oraz do kiszenia ogórków. Szałwię uprawia się z siewu do gruntu w kwietniu, w rzędy co 30 cm, na głębokość 1-1,5 cm, lub ewentualnie przez podział starszych roślin.
Szalwia lekarska
Losowe artykuły:
Badania psychologiczne kierowców Warszawa
Przed wyjazdem w świat
Jeśli jesteśmy kierowcami, to wiemy doskonale, że powinniśmy dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Nic zatem dziwnego, że wybieramy się na okresowe badania psychologiczne kierowców Warszawa. Ktoś mógłby zapytać, czy naprawdę jest to konieczne. Po co iść na coś takiego, skoro wiemy, że jesteśmy zdrowi...
Orzeczenie lekarskie prawo jazdy Warszawa
Procedura uzyskiwania prawa jazdy - konieczne badania
Jednym z niezbędnych kroków koniecznych do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami każdej kategorii jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza o zdolności do kierowania pojazdami.
Ilość badań, na które kieruje kandydata na kierowcę lekarz medycyny, zależna jest od stanu zdrowia przyszłego kierowcy.
Spotkanie rozpoczyna wywiad z lekarzem...