Włókniaki są to miękkie, łagodne narośla skórne. Zwykle wyglądają jak małe guzki lub workowato zwisające, uszypułowane zwisające uwypuklenia w cielistym kolorze. Najczęściej umiejscowiają się na tułowiu, w pachwinach, pod pachami i w miejscach narażonych na podrażnienia na przykład na szyi. Powstawanie włókniaków jest uwarunkowane genetycznie a wraz z wiekiem może pojawiać się ich coraz więcej. Włókniaki nie są groźne dla zdrowia (to znaczy, że nie ulegają zezłośliwieniu), ale czasami podrażnione mogą prowadzić do stanów zapalnych, co powoduje ich zaczerwienienie, opuchnięcie i bolesność.
Jeśli jest ich większa ilość lub powodują właśnie częste stany zapalne (bardzo często stany zapalne około włókniaków mają osoby otyłe lub chorujące na cukrzycę) lub po prostu szpecą można zastanowić się nad ich usunięciem.
Sposobów na pozbycie się włókniaków jest kilka: można to zrobić za pomocą elektrokoagulacji, (czyli za pomocą elektrycznego noża); drugi sposób to usunięcie niechcianych narośli przez zamrożenie ich płynnym azotem; następny sposób to odparowanie laserem CO2 albo za pomocą tradycyjnego noża chirurgicznego, (gdy ich wielkość jest pokaźna).