Badania psychologiczne dla kierowców

Zawodowi kierowcy są często zobowiązani do przeprowadzania specjalnych testów na swoje sprawności manualne. Warto zatem skupić się na tym temacie i zagłębić się w niego.

Badania psychologiczne kierowców na czym polegają tak naprawdę? Kierowca musi sprawdzić swoje sprawności psychomotoryczne i psychotechniczne. Idąc głębiej, każdy kierowca, który jest skierowany na testy psychologiczne, musi zostać zbadany w trzech kategoriach. Po pierwsze musi przejść przez wspomniane już badanie psychomotoryczne. To badanie może w dzisiejszych czasach przeprowadzić komputer. Sprawdzana jest tutaj koordynacja wzrokowo-ruchowa kierowcy, a także jego czas reakcji. Kolejną częścią badania jest analiza sprawności procesów poznawczych. W tym przypadku są analizowane logiczne myślenie kierowcy i jego uwagi na dany temat. Ostatnią częścią badań psychologicznych dla kierowców jest tak zwana analiza osobowości kierowcy i jego dojrzałość społeczna. W tej części używa się specjalnie przygotowanych do tego testów.

Oprócz powyższych trzech podstawowych kategorii badań psychologicznych dla kierowców mogą wystąpić jeszcze inne testy, które są wymagane dla poszczególnych kierowców. Przykładowo kierowca samochodu służbowego jest zobowiązany do jeszcze jednego testu, czyli do ciemni. Polega ono na zweryfikowaniu, czy kierowca ma problemy z widzeniem o zmierzchu i czy jego oczy są wrażliwe na oślepienie. W dzisiejszych czasach technologia pozwala przeprowadzać badania psychologiczne w sposób łatwy i szybki dla kierowców. Służą do tego komputery z ekranem dotykowym.