Nie mamy wątpliwości, że popularne automaty gry za darmo, najlepsze kasyna internetowe czy też nowoczesne technologie nie miałyby miejsca bez Doliny Krzemowej. Ten słynny obszar w USA jest siedzibą najlepszych firm na świecie. Coraz częściej mówi się o tym, że nowa Dolina Krzemowa mogłaby powstać w Polsce za sprawą Google i Microsoftu.

Czym jest Dolina Krzemowa?

Dolina Krzemowa, Silicon Valley to region w Kalifornii, w którym od lat 50. znajdują się firmy tworzące nowe technologie. Dziś to również ważne centrum biznesowe. Za sukcesem Silicon Valley stoi między innymi klimat, położenie. W regionie znajduje się wiele wyższych uczelni, które każdego roku kształcą wielu przyszłych pracowników firm i korporacji.

Dziś Silicon Valley posiada blisko 1000 różnych przedsiębiorstw związanych z informatyką czy telefonią. W Dolinie Krzemowej znajdują się takie firmy jak: Adobe, Google, eBay, Apple, Intel, HP, Nvidia, Cisco, SanDisk czy też Yahoo. Dzięki bardzo dobrej strategii biznesowej, planom na przyszłość Dolina Krzemowa stale się rozwija jak i jest obiektem zazdrości wielu krajów z całego świata. Dolina Krzemowa od dawna jest uważana za złoty standard centrum innowacji i ekosystemu technologii, dlatego też coraz częściej mówi się o chęci stworzenia podobnego miejsca w naszym kraju.

Dynamiczny rozwój Polski

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój Doliny Krzemowej są pieniądze oraz specjaliści. Nie da się ukryć, że w naszym kraju tych drugich mamy całkiem sporo, jednak tych pierwszych wciąż za mało. Tylko w 2014 roku Polska była w stanie kształcić rocznie ponad 40 tysięcy absolwentów kierunków informatycznych.

Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym i gospodarczym coraz więcej polskich marek jest w stanie konkurować z zachodnimi. Nie tylko stosujemy nowe technologie, lecz także stajemy się w naszej części Europy liderami w zakresie biotechnologii i fintechu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej mówi się o próbie stworzenia nowej Doliny Krzemowej w Polsce. Już teraz wielu Polaków przecież pracuje w Kalifornii.

Gdzie polska Dolina Krzemowa?

Główny problem z polską Doliną Krzemową polega na tym, że największe firmy czy ośrodki rozsiane są po całym kraju. Oryginalna Silicon Valley to tylko jeden region w Kalifornii, więc w naszym kraju musielibyśmy skupić się na rozbudowie tylko jednego obszaru. Drugim problemem są oczywiście pieniądze. W kategorii europejskich gigantów z wielkim budżetem możemy co najwyżej zaliczyć CD Projekt RED czy Allegro. A przecież do rozbudowy konieczne są pieniądze!

Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik wraz z Jadwigą Emilewicz w 2019 roku zainicjowali projekt „Polska Dolina Krzemowa”, którego centrum ma być Poznań. Jest to bardziej lokalna inicjatywa niż ogólnopolska akcja. Nie da się ukryć, że jednak w naszym kraju istnieje kilka innych miejsc, gdzie taka dolina mogłaby powstać. Mowa tu choćby o Górnym Śląsku, który pełen jest uczelni wyższych, w tym technicznych, a przy tym zamieszkiwany jest przez dużą część społeczeństwa. Dolina Krzemowa mogłaby powstać w okolicach Krakowa czy Warszawy.

Polscy politycy już od lat zabiegają o zagraniczne inwestycje w naszym kraju. Dlatego też często przewija się temat Microsoftu i Google w Polsce. W naszym kraju muszą jednak zaistnieć ku temu odpowiednie warunki. Związane jest to z tym, że dziś nie liczą się tylko wielkie korporacje, lecz przede wszystkim startupy. To właśnie mniejsze i niezależne projekty przeobrażają się następnie w poważnych graczy na rynku. Im więcej zatem takich projektów, tym lepiej dla nas, jak i zyskujemy szansę na stworzenie pokaźnego centrum nowych technologii.

Europejska Dolina Krzemowa?

Na chwilę obecną bardziej można mówić o europejskim Silicon Valley, które obejmować może zarówno kraje skandynawskie, środkową Europę, kraje bałkańskie czy kraje zachodnie. Wciąż za mało mamy środków i możliwości, aby w jednym kraju otworzyć coś na wzór kalifornijskiej Doliny Krzemowej.