Czasem trudno jest wybrać i podarować drugiej osobie taki prezent, który sprawi jej prawdziwą radość. Nawet wtedy, kiedy doskonale tę osobę znamy i przeżyliśmy z nią razem wiele lat.

Może nawet w przypadku najbliższych najtrudniej jest dokonać właściwego wyboru. Zwykle żyjąc z kimś pod jednym dachem wydaje się nam, że wiemy już o nie wszystko.

I przestajemy słuchać tego, co ma do powiedzenia. W końcu po co słuchać, kiedy się już wszystko wie?

W efekcie świat pełen jest nietrafionych prezentów, które po jakimś czasie trafiają do piwnic, albo na internetowe aukcje. A każdy nietrafiony prezent staje się kłopotem, z którym trzeba coś zrobić.

Badania naukowe dają jasne wskazówki postępowania z prezentami: aby sprawić bliskiej osobie przyjemność swoim podarunkiem, najlepiej jest zapytać ją wprost o to, czego chce. Albo sprawdzić na któryś z portali społecznościowych, lub na specjalnych, powstałych w tym celu serwisach, czy nie umieściła tam swojej listy życzeń.

I z tej listy wybrać prezent.

To prawda, że wtedy świadomie rezygnujemy z niespodzianki. Ale za to bardzo mocno zwiększamy szanse, że nasz prezent się spodoba.

Jak się okazuje we wszelkiego rodzaju badaniach i testach, niespodzianki są zdecydowanie przereklamowane. My chcemy kogoś zaskoczyć, bo wydaje się nam, że sprawić przyjemność możemy tylko z zaskoczenia.

A to nie jest prawda.

Prezenty z zaskoczenia zbyt często prowadzą do rozczarowań.

Jeśli Twojej żonie wydaje się na przykład, że na swoje najbliższe urodziny dostanie od Ciebie czytnik e-booków, o którym ona marzy od miesięcy, a Ty przynosisz jej elegancki komplet bielizny, który wypatrzyłeś w galerii handlowej, to wcale nie oznacza, że Twój prezent sam w sobie jest zły.

I przy innej okazji mógłbyś sprawić jej tym prezentem dużo radości.

Problem w tym, że ona tym razem czeka na coś innego. Marzy o tym. Ona widzi już siebie oczami wyobraźni, jak spędza wieczory z czytnikiem w ręku, pochłaniając jeden za drugim kolejne bestsellery czytelnicze. Tymczasem to, co otrzymuje, to nie jest prezent z jej marzeń.

Właściwie, to Twój podarunek właśnie zniszczył jej marzenia.

Zaskoczenie – jest. Niespodzianka – jest. Potencjalnie dobry prezent – jest. Radość obdarowanej osoby – tu sprawa wygląda dyskusyjnie. Akurat tego ostatniego elementu w tym konkretnym przypadku, tak jak w przypadku wielu innych spontanicznych i zaskakujących prezentów – brak.

Dlatego jeśli przygotowujesz w tej chwili dla kogoś bliskiego prezent, którym chcesz go zaskoczyć, zastanów się. Czy zaskoczenie to wszystko, na co Cię stać, czy też może jesteś w stanie sprawić tej osobie swoim prezentem prawdziwą przyjemność.

Najprostszą do tego drogą jest przestać koncentrować się na robieniu niespodzianek, a zacząć przykładać odpowiednią wagę do tego, czego tak naprawdę ta nasza bliska osoba mogłaby od nas chcieć.