Gdzie na co dzień mamy do czynienia z nauką? Czy to rzeczywiście jest coś, co otacza nas każdego dnia? To jest coś co nam towarzyszy z dnia na dzień i powoduje, że nie możemy się bez niej obejść? I tak i nie.
Z jednej strony mamy do czynienia z efektami, owocami nauki i technologii, która jest w dużym stopniu od niej zależna. Z drugiej, mamy oczywiście do czynienia również z samą nauką.
Wspomniane owoce, czy efekty nauki, to telewizor, żarówka, mikrofalówka. Wszystkie te sprzęty pochodzą z badań, odkryć i dążeń ludzkich umysłów. Jednak, z nauką mamy również do czynienia w inny sposób, podczas różnych czynności.
Gdy wylejemy czerwone wino natychmiast posypujemy je solą. Dzieje się tak, ponieważ kiedyś ktoś odkrył, że sól ma właściwości higroskopijne i wchłania wilgoć, w tym również czerwone wino.
Ktoś też kiedyś odkrył, że jajko gotowane w wodzie przestaje być surowe. Dzięki temu możemy je jeść. Wiele odkryć oczywiście powstało przez przypadek. Jednak nauka znalazła na nie później wytłumaczenie. Jednak wiele też dzisiejszych procesów stosujemy, bo wcześniej nauka do nich doszła.