Szkoła to zdecydowanie miejsce, które powinno kojarzyć się wszystkim uczniom z bezpieczeństwem. Nie ma prawa nigdy nikomu nic zagrażać w czasie lekcji ani poza nią. Dlatego tak ważnym elementem jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. By mieć taką możliwość trzeba ogromnych przygotowań do tego, by bez najmniejszego problemu, w sytuacji zagrożenia, mogło przeprowadzić się sprawną akcję ewakuacyjną.

Jest wiele części systemu bezpieczeństwa, które to muszą być sprawne oraz poprawnie zainstalowane, by działał on na najwyższym poziomie. Po pierwsze o zagrożeniu musimy być odpowiednio szybko poinformowani. Im szybciej tym lepiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę pożar, który jest chyba najczęstszą przyczyną zagrożenia, to zdecydowanie powinniśmy posiadać odpowiednio rozmieszczone czujniki dymu, które włączą alarm w momencie wykrycia cząstek dymu w powietrzu. Naturalnie sam system informujący o ogłoszeniu alarmu musi być sprawny. Jest to albo sygnał dźwiękowy albo komunikat głosowy, który jest dobrze słyszalny a treść jest zrozumiała. Jeśli jest to sygnał to oczywiście musi być zgodny z wszystkimi przepisami dotyczącymi alarmowania.

Wygodnym systemem dodatkowym jest tak zwany master key, czyli uniwersalny klucz, który pozwala na otwieranie wielu drzwi jednocześnie. Chociaż ten system ma o wiele więcej różnych zastosowań, bowiem master key pozwala na ustalenie, które klucze mogą otwierać konkretne drzwi, a które nie. Jest to wyjątkowo wygodny system i w wielu miejscach na pewno znajdzie konkretne zastosowanie.