Teoretycznie jest tragedia – dorośli nie są chętni do przeglądania książek, mało kto idzie do kiosku po gazety, już nie mówiąc o dzieciach, które całe dnie spędzają grając w gry komputerowe. Istnieje ogromną różnicę między klasą studencko- naukową, w której posiadanie karty do paru bibliotek i chodzenie do takich instytucji jak księgarnia techniczna jest rzeczą naturalną, a osobami których najważniejszym zajęciem jest oglądanie telewizji. Nie można nikogo przymusić do czytania książek.

O ile w młodości nie zaszczepimy w sobie uwielbienia do książki, to trudno o nawyk czytania gdy mamy dzieci, rodzinę, problemy i mnóstwo spraw na głowie. Mimo podwyższenia podatku na książki, to i tak przy odrobinie dobrej woli można znaleźć wiele punktów wyprzedaży książek, targów, antykwartatów, w których cena jest przystępna. Warto też zwrócić uwagę na to, że oprócz normalnych księgarni, istnieją księgarnie specjalistyczne jak np. księgarnia techniczna. Biblioteki wbrew stereotypom są przyjaznym miejscem, w którym pracują pomocne panie, można się napić smacznej herbaty a co najważniejsze- wybór książek, gazet, audiobooków jest bardzo duży.

Jednak, mimo wszystko nie jest niezbędne częste odwiedzanie bibliotek czy antykwariatów aby być oczytamy- wystarczy jedynie sięgnąć po zapomniane książki na meblach we własnym pokoju.