Czy nasz lokal mieszkalny w bloku może być również inteligentny tak jak duża wolnostojąca posiadłość? Okazuje się, że tak. Jest cała masa rozmaitych pomysłów oferujących nam innowacyjne rozwiązania w tej przestrzeni. Dużo zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz od tego, ile pieniędzy chcemy zainwestować w takie oferty technologiczne. Są to jednak zgodnie ze statystykami coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie ulepszenia. W praktyce, gdy uczynimy nasze mieszkanie bardziej inteligentnym, to szybko zauważymy, że o wiele bardziej komfortowo nam się wypoczywa podczas oglądania telewizji, czy też sprawdza kasyno online bez depozytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uczynić nasze codzienne egzystowanie w mieszkaniu o wiele łatwiejszym.

Co oznacza inteligentny dom?

Inteligentne mieszkanie występujące także pod nazwą smart home to najbardziej ogólna nazwa określająca systemy, a także urządzenia z zakresu automatyki domowej. U podstaw takiej koncepcji znajduje się Internet Rzeczy, a więc nazwa przejęta z języka angielskiego – Internet of Things, w skrócie – IoT. Jest to, więc taka koncepcja przedmiotów, które są połączone w sieć. Z nimi właśnie domownicy mogą się komunikować. Poza tym przedmioty te będą wchodziły także w komunikację między sobą.

Najczęściej widywane w domach inteligentne rozwiązania

Nie jest żadną tajemnicą i coraz częściej możemy zauważyć w domach i mieszkaniach coraz bardziej nowoczesne urządzenia. To może być, chociażby innowacyjny sprzęt AGD albo ogromne płaskie telewizory. To także oczywiście wysokiej jakości systemy audio. Masa osób będzie wykorzystywać takie urządzenia raczej tradycyjnie, co nie jest bardzo efektywne. Zmienić to mogą rozwiązania inteligentne, które mogą być stosowane również w mieszkaniu w bloku.

Zmieniamy mieszkanie w inteligentny dom

Aktualnie mamy powszechnie dostępne i wcale niezbyt kosztowne sposoby, które zagwarantują nam zamienienie naszego mieszkania w bloku w dom inteligentny. Aby spełniało takie właśnie założenia, możemy wykorzystać na przykład:

  • sterowanie oświetleniem;
  • sterowanie włącz/wyłącz;
  • sterowanie muzyką z głośników;
  • sterowanie roletami;

Systemy inteligentne w praktyce

W praktyce na przykład sterowanie oświetleniem daje nam mnóstwo możliwości dopasowania światła w naszej przestrzeni życiowej. Dzięki zaproponowanym funkcjom możemy sobie zapewnić połączenie z innymi urządzeniami. Automatycznie będzie dopasowana jasność albo też realistyczna symulacja obecności. Poza tym poprzez aplikację w smartfonie możemy włączać lub wyłączać oświetlenie albo też obsługiwać zdalnie rolety, lub automatyczne bramy garażowe i wjazdowe. W ten sposób można także uruchomić zestaw kina domowego. Zdalnie można także sterować muzyką z głośników. W efekcie muzyka może się razem z nami przemieszczać po całym mieszkaniu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak zaawansowany sprzęt kupujemy oraz jakie aplikacje zainstalujemy sobie w naszym telefonie. Od tego będzie zależeć sprawność obsługiwania sprzętu.

Cele stosowania systemów inteligentnych

Głównym celem zastosowania takich inteligentnych rozwiązań w naszych mieszkaniach jest maksymalizacja funkcjonalności, co wpływa na większy komfort mieszkania. Inną, ale także kluczową sprawą, będzie podniesienie bezpieczeństwa na znacznie wyższy poziom. Jeśli chodzi o systemy inteligentne, to niemal zawsze podczas zakupów będą nam proponowane także systemy monitoringu. Do tego jeszcze mogą dochodzić:

  • systemy alarmowe
  • czujniki przeciwpożarowe

Warto też zwrócić uwagę na oszczędności. Dzięki temu, że będziemy mieli zarejestrowane inteligentne oświetlenie, możemy sobie przecież zaplanować, kiedy będzie włączane i wyłączane. Dzięki temu będziemy mieli większą kontrolę nad kosztami zużycia energii elektrycznej. To przecież w oczywisty sposób przełoży się na obniżenie rachunków.