Otóż większość ludzi myśli, że samo przeczytanie książek z rozwoju osobistego spowoduje zmianę ich życia. Oczywiście im więcej książek przeczytają tym lepiej, bo wtedy myślą, że nasiąkną wiedzą i będą niesamowicie prorozwojowi. Po przeczytaniu tych książek, ludzie dochodzą do wniosku, że w ich życiu nic się nie zmieniło. Nadal popełniają te same błędy, a ich życie wciąż stoi w martwym punkcie. Gdzie jest ten rozwój – pytają siebie takie osoby. Autor ebooka, książki, audiobooka czy materiału video nas oszukał! Czy aby na pewno?

Problemem jest niezrozumienie przekazu książek o rozwoju osobistym. To nie książka ma ci pomóc, ale Ty sam musisz dążyć do zmiany. Trzeba otwarcie powiedzieć – porady w książkach o rozwoju osobistym nie są skuteczne, dopóki Ty sam ich nie wdrożysz! Takie książki to tylko spis suchych faktów, informacji, które jedynie mają Cię ukierunkować w drodze do osiągnięcia sukcesu. Jeżeli Ty nadal nie będziesz nic robił, to co osiągniesz? NIC!

ZOBACZ: Jak uczyć się angielskiego?

Jesteś zbyt leniwy, nie potrafisz skupić uwagi lub boisz się działania. Jeżeli charakteryzują Cię takie cechy to żadna książka nic nie zmieni w Twoim życiu. Czas na pobudkę! Musisz w sobie wzbudzić prawdziwą pewność siebie, prawdziwie stać się człowiekiem rozwoju. Nie możesz sobie tego tylko sztucznie wmawiać. Masz być taki w rzeczywistości.

Czasami mam wrażenie, że niektórzy ludzi czytają książki z rozwoju tylko dla rozrywki, bo interesuje ich taka tematyka i lubią sobie chwilę pomarzyć, jakby mogło być cudownie, gdyby wdrożyli porady zawarte w tego typu książkach. Ja mam zupełnie inne podejście. Materiały (wpisy na blogach, ebooki, nagrania video itd.) z rozwoju osobistego traktuję jako lekcję do odrobienia. Ja naprawdę nie chciałbym ich czytać. Chciałbym zacząć sam działać według rad w nich zawartych. Nic nie przyjdzie samo, dlatego wciąż się doskonalę.

Kiedyś miałem taki okres (jak chyba większość osób zajmujących się tą tematyką), że gromadziłem setki materiałów (ebooków, audiobooków, darmowych kursów itp.) z dziedziny rozwoju osobistego i nie tylko (także z ebiznesu). Czytałem mnóstwo blogów i portali. Zdecydowanie za mało było w tym działania, a za dużo czytania. A to właśnie chodzi o to, by wdrożyć informacje zawarte w książkach. Nie samo ich czytanie. Trzeba działać!

ZOBACZ: 8 sposobów jak zostać bogatym?