Joga może nie tylko przeciwdziałać wielu dolegliwościom okresu menopauzy, ale też zapobiegać starzeniu się organizmu. Zgodnie z jej filozofią o wieku człowieka decyduje giętkość kręgosłupa, a nie liczba przeżytych lat.
Większość problemów ginekologicznych, do których należą też dolegliwości związane z menopauzą, według filozofii Wschodu uważa się za przejaw nadmiaru wyzwalanej energii.
Pozycje jogi, zwane asanami, nie tylko mogą odtworzyć równowagę i zwalczyć chorobę, ale też zmniejszyć wpływ procesu starzenia się na organizm. Zwiększają giętkość kręgosłupa i usuwają napięcie, bardzo skutecznie zapobiegając powstawaniu i rozwojowi chorób. Hatha-joga może też zapobiec zwiotczeniu mięśni, ujędrnić skórę, napiąć mięśnie brzucha i przeciwdziałać powstaniu podwójnego podbródka lub zwiotczeniu dłoni oraz wielu innym objawom starzenia. Asany wykonywane w pozycji stojącej napinają mięśnie nóg, pośladków, brzucha, pleców i ramion, tak ważnych w utrzymaniu dobrej postawy, przeciwdziałaniu zniekształceniom i zwyrodnieniom układu kostnego. Silne mięśnie brzucha utrzymują organy wewnętrzne na swoim miejscu i zapobiegają zwiotczeniu mięśni macicy, co w starszym wieku może być powodem jej wypadania.