Do grupy tej, zwanej także blokerami wolnego kanału wapniowego lub szerzej — antagonistami wapnia, należą związki pochodne dihydropiry-dyny (nifedypina, nitredypina, nisoldypina, felodypina) oraz werapamil (jego pochodne) i diltiazem. Grupa pierwsza wykazuje szczególnie silny rozkurczowy wpływ na naczynia krwionośne, natomiast leki drugiej wymienionej grupy — werapamil i diltiazem -— wpływają w bardziej ukierunkowany sposób na czynność serca. Nifedypina (Adalat, Corinfar) oraz jej pochodne znalazły zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ich wpływ na inotropizm serca jest niewielki, leki te mogą być wykorzystane w zaburzeniach rytmu. Nifedypina oraz werapamil i diltiazem są skuteczne także w chorobie niedokrwiennej serca, co wynika z ich wpływu na naczynia wieńcowe (diltiazem ma pod tym względem działanie silniejsze od nifedypiny) oraz wpływu na metabolizm serca (tzw. wpływ ekonomizujący). Nie bez znaczenia jest także zmniejszanie oporów obwodowych w łożysku naczyniowym. Działania niepożądane nifedypiny i innych antagonistów wapnia są .stosunkowo nieznaczne. Mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty, niekiedy zaparcia. Opisywano pojawienie się miejscowych obrzęków i zaczerwienienie skóry wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Grupa antagonistów wapnia jest stosunkowo nowa i ostateczne ustalenie wartości klinicznej wielu jej przedstawicieli, zwłaszcza nowszych, nie jest obecnie możliwe.
Losowe artykuły:
Badania psychologiczne dla kierowców Warszawa
badania psychologiczne dla kierowców Warszawa
Każdy człowiek, który podejmuje nową pracę zobowiązany jest do wykonania badań. Na takie badania kieruje pracownika pracodawca wystawiając odpowiednie skierowanie. Na skierowaniu powinny znaleźć się wszelkie informacje, które pozwolą na wykonanie odpowiednich badań. Pracownik zazwyczaj za takie badania nie płaci. Koszt badań jest po stronie...
Orzeczenie lekarskie prawo jazdy Warszawa
Procedura uzyskiwania prawa jazdy - konieczne badania
Jednym z niezbędnych kroków koniecznych do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami każdej kategorii jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza o zdolności do kierowania pojazdami.
Ilość badań, na które kieruje kandydata na kierowcę lekarz medycyny, zależna jest od stanu zdrowia przyszłego kierowcy.
Spotkanie rozpoczyna wywiad z lekarzem...