Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca). Liście, kwiaty oraz łodygi serdecznika mogą być stosowane do łagodzenia dolegliwości okresu przed menopauzą i menopauzy. Serdecznik posiada unikatowe właści­wości – rzadko bowiem zdarza się, by ziele pobudzające funkcjonowanie macicy miało zarazem działanie uspokajające. Z powodu właściwości wywoływania miesiączki serdecznik jest użyteczny w regulowaniu cyklu menstruacyjnego, a jego uspokajające działanie może być bardzo po­mocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z okresem przed meno­pauzą, m.in. bezsenności. Serdecznik ponadto uspokaja serce i prze­ciwdziała zatykaniu arterii. Obniża też ciśnienie krwi, co sprawia, że może być cennym środkiem obniżającym ryzyko choroby serca.

Przeciwwskazania: Ponieważ serdecznik pobudza macicę, powinny go unikać kobiety ciężarne, a ze względu na działanie przeciwkrzepliwe nie mogą przyjmować go osoby chore na hemofilię oraz mające problemy z krzepnięciem krwi. Nie powinien też być podawany osobom, które przyjmują leki obniżające ciśnienie, leki nasercpwe i uspokajające. Nie należy podawać go dzieciom i pacjentom w podeszłym wieku.

Sposób przygotowania: By przygotować napar, należy 2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 15 minut. Pić nie więcej niż 1,5 szklanki dziennie. W postaci syropu przyjmować nie więcej niż 2 łyżeczki dziennie.