Podejmując w rozmowie tematy o uzależnieniach przeważnie myślimy o problemach związanymi z narkotykami i piciem alkoholu. Jednak coraz częściej opisywane są uzależnienia wśród dzieci od komputera i gier. Wirtualny świat jest tak absorbujący młodego człowieka, że mózg nie potrzebuje już normalnych czynników zewnętrznych takich jak zabawa na powietrzu, poznawanie nowej wiedzy. Często dzieci nie pamiętają o jedzeniu i cierpią na problemy ze snem. W takich momentach niełatwo jest dać sobie radę bez pomocy psychologa.

Na rodzaje problemy w uczeniu się ludzi zaczęto zwracać uwagę ponad 100 lat temu. Za to dopiero w połowie 20 wieku zaczęto wprowadzać w szkołach program prac korekcyjnych. Właśnie na tych zajęciach dzieci trenowały według nowocześnie zbudowanych programów wielokrotne powtarzanie przekazywanych informacji. Dzięki uruchomieniu obu półkul mózgowych proces edukacji i zapamiętywania staje się bardziej gruntowny.Podobne zajęcia najczęściej prowadzi psycholog.

Trudności z nauką nie zawsze oznacza głupotę i braku chęci do edukacji lub umiejętności skupienia swojej uwagi przez pewien czas. Niekiedy pochodzi to z przyczyn jak dysleksja, czyli spowolnieniu procesu poznawczego w nauce . Mimo nauki według nowoczesnych wzorów edukacji dorosły ma problemy z przyswojeniem przekazywanej wiedzy. Psychoterapia Wrocław określa, że dysleksja czasami jest dziedziczona według niedawno opublikowanych wyników badań klinicznych wiadomo, że ma podłoże genetyczne.