Zespół jelita drażliwego (IBS) dotyka coraz większej ilości osób. Mogą oni różnić się pod względem firmy zespołu jelita drażliwego (forma: zaparciowa, biegunkowa, mieszana), a także intensywności występowania objawów. Są takie osoby, które przez wiele lat nie mogą zaznać spokoju, a także takie, których IBS męczy tylko od czasu do czasu.
Warto mieć świadomość, że jesteśmy w stanie samodzielnie zmniejszyć objawy i częstotliwość występowania IBS. Wiele osób skupia się tylko i wyłącznie na diecie, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest poznać także inne sposoby na to, aby poradzić sobie z dokuczliwymi problemami zespołu jelita drażliwego.
Oczywiście – dieta to pierwsza „linia obrony” przeciw powrotom objawów IBS. Jednak warto także skorzystać z innych znanym metod radzenia sobie z tym nieprzyjemnym schorzeniem. Jedną z takich metod jest aktywność fizyczna.
Wydawać by się mogło, że jest to wiedza powszechnie dostępna – jednak nadal wiele osób nie ma świadomości, że aktywność fizyczna poprawia perystaltykę jelit. Ma zatem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, a także jest pomocna dla osób cierpiących na IBS.
Podkreślę jednak, że taki zbawienny wpływ nie ma aktywność, którą wykonujemy sporadycznie. Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem życia osób chorych na IBS. Nie oznacza to jednak, że musisz zacząć spędzać godziny na siłowni, albo uprawiać wyczynowo jakiś sport. Jeśli Twoją jedyną motywacją do uprawiania sportu jest zmniejszenie objawów IBS – wystarczy pół godziny spaceru każdego dnia. Pamiętaj jednak, by to był spacer każdego dnia. Dopiero wtedy faktycznie zauważysz, jak dobry ma to wpływ na Twoje ciało.