Żeń-szeń obniża poziom „złego” cholesterolu LDL oraz zwiększa ilość „dobrego” (cholesterolu HDL). Ma również własności przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca i udarów.

Jemioła (Phoradendron serotinum). Liście, jagody i gałązki tego ziela, powszechnie znanego jako drzewko szczęścia, bardzo korzystnie działają na serce! Ziele to obniża bowiem ciśnienie krwi, co sprawia, że jest szczególnie użyteczne dla kobiet w okresie przekwitania, w którym ryzy­ko wystąpienia schorzeń związanych z nadciśnieniem jest wyższe. Ziele może być też stosowane przed menopauzą jako środek na wywołanie miesiączki, co daje możliwość regulowania cyklu menstruacyjnego. W Europie szeroko stosuje się je w terapii antyrakowej.

Przeciwwskazania: Jemioła może być stosowana tylko pod kon­trolą lekarza. Ponieważ posiada właściwości zwolnienia akcji serca, po­winny jej unikać osoby ze schorzeniami układu krążenia. Jest również środkiem pobudzającym macicę, dlatego nie zaleca się jej kobietom w ciąży. Przyjmowana wraz z lekami antydepresyjnymi (tzw. inhibitorami MAO – monoamineoxidase) może spowodować niepożądane skutki ubocz­ne. Nie należy jej podawać dzieciom i osobom w podeszłym wieku.

Sposób przygotowania: Zanim rozpoczniesz kurację – skonsultuj się z lekarzem. Łyżeczkę suchego ziela należy zalać filiżanką wrzącej wody i parzyć przez 15 minut. Pić nie więcej niż filiżankę dziennie. W postaci syropu przyjmować tylko 4 krople dziennie.