Żeń-szeń obniża poziom „złego” cholesterolu LDL oraz zwiększa ilość „dobrego” (cholesterolu HDL). Ma również własności przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca i udarów.
Jemioła (Phoradendron serotinum). Liście, jagody i gałązki tego ziela, powszechnie znanego jako drzewko szczęścia, bardzo korzystnie działają na serce! Ziele to obniża bowiem ciśnienie krwi, co sprawia, że jest szczególnie użyteczne dla kobiet w okresie przekwitania, w którym ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z nadciśnieniem jest wyższe. Ziele może być też stosowane przed menopauzą jako środek na wywołanie miesiączki, co daje możliwość regulowania cyklu menstruacyjnego. W Europie szeroko stosuje się je w terapii antyrakowej.
Przeciwwskazania: Jemioła może być stosowana tylko pod kontrolą lekarza. Ponieważ posiada właściwości zwolnienia akcji serca, powinny jej unikać osoby ze schorzeniami układu krążenia. Jest również środkiem pobudzającym macicę, dlatego nie zaleca się jej kobietom w ciąży. Przyjmowana wraz z lekami antydepresyjnymi (tzw. inhibitorami MAO – monoamineoxidase) może spowodować niepożądane skutki uboczne. Nie należy jej podawać dzieciom i osobom w podeszłym wieku.
Sposób przygotowania: Zanim rozpoczniesz kurację – skonsultuj się z lekarzem. Łyżeczkę suchego ziela należy zalać filiżanką wrzącej wody i parzyć przez 15 minut. Pić nie więcej niż filiżankę dziennie. W postaci syropu przyjmować tylko 4 krople dziennie.