Sposoby na siwe włosy

Siwe włosy wzbudzają w nas wiele emocji. To one są dla nas oznaką nieubłaganie płynącego czasu i tego, że nasz organizm traci swój piękny i młody wygląd. O ile jedni przyjmują zachodzące zmiany z należytym spokojem, o tyle dla innych jest to początek końca świata.

Na szczęście, współczesny rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób posiadających „srebrne nitki” na głowie oferując im szeroką gamę różnorodnych produktów.

Dlaczego nasze włosy stają się siwe?
W zdrowej, młodej cebulce włosa znajdują się dwa rodzaje barwnika – eumelanina, której pigmenty są czarno – brązowe i feomelanina, której pigmenty są żółto – pomarańczowo – czerwone. Kolor naszych włosów uzależniony jest od proporcji tych barwników. Z biegiem czasu, pod wpływem różnorodnych czynników dochodzi do spadku aktywności melantocytów, które odpowiedzialne są za produkcję ww. barwników. A to sprawia, że włosy tracą swoją barwę i stają się siwe bądź białe.

Sposoby na siwe włosy
Siwe włosy są grubsze, sztywniejsze i posiadają mniejszą zdolność absorpcyjną koloru. A to oznacza, że znacznie trudniej nadać im odpowiedni kolor. Dlatego też na rynku powstały specjalne produkty do walki z siwymi włosami.

Pierwszym z nich są trwałe farby, które zawierają amoniak i wodę utlenioną, a więc substancje, które umożliwiają szybkie i bezpieczne przenikanie barwnika do struktury włosa. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że farby z rudymi, miedzianymi, niebieskimi refleksami w połączeniu z siwymi włosami są bardzo intensywne i mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Idealnie natomiast sprawdzą się farby z ciemnymi barwnikami. Prze pierwszym samodzielnym farbowaniem siwych włosów warto zasięgnąć opinii, porady profesjonalnych fryzjerów bądź skorzystać z ich usług.

Drugim rozwiązaniem dostępnym na rynku są odsiwiacze. Odsiwiacze to preparaty, które zawierają w sobie tzw. prekursor melaniny, który szybko i bezpiecznie wnika w strukturę włosa i przekształca się w pigment identyczny z naturalnym. Po kilku zabiegach nasze włosy odzyskują swój dawny, zdrowy kolor. Zaleca się stosować odsiwiacze, co kilka dni, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru. A następnie, co kilka tygodni, aby utrzymać dany kolor.