Papież Franciszek najlepiej ubranym człowiekiem 2013

Papież Franciszek wprowadził wiele innowacyjnych zmian nie tylko w sposobie zarządzania Kościołem, ale również i w tradycjach czy zwyczajach papieskich. Już na początku swojego pontyfikatu zrezygnował z luksusowej biżuterii, futrzanych peleryn i czerwonych butów. Wybrał natomiast proste, skromne szaty, które zostały docenione i przez modowych ekspertów. Redaktorzy czasopisma „Esquire” okrzyknęli papieża Franciszka najlepiej ubranym człowiekiem 2013 roku.

„Esquire” to czasopismo o modzie, stylu życia, kulturze skierowane do mężczyzn obecne na światowym rynku od 1932 roku. W tym roku do konkursu o miano najlepiej ubranego mężczyzny nominowanych było wielu przedstawicieli świata kultury, biznesu, w tym m.in. Bradley Cooper, Joseph Gordon-Levitta i Chris Pine’a. Gwiazdy hollywoodzkiego kina nie miały jednak szans, gdyż jury jednogłośnie zdecydowało, że to właśnie papież Franciszek zasługuje na to miano.

Wybór jest dość niekonwencjonalny, gdyż strój papieży nie jest niczym wyszukanym i nie zmienił się od lat. Jak więc wytłumaczyć daną decyzję? Twórcy czasopisma mówią, że przyznali ten tytuł papieżowi, albowiem jego strój wyraża jego charakter, sposób postępowania i życia. Dodają, że niemało ważną rolę odegrało również obuwie papieża.

Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników papież Franciszek nosi czarne, a nie czerwone obuwie. Co ciekawe, jak zaznacza jeden z portali, już na początku swojego pontyfikatu papież Franciszek zaznaczył, że rezygnuje z czerwonych butów nie dlatego, że chce odstąpić od tradycji, ale dlatego, że dane czarne ortopedyczne obuwie ma zbawienny wpływ na jego problemy z kręgosłupem.

To nie jedyny tytuł jaki na swoim koncie ma papież Franciszek. Niespełna kilka miesięcy temu amerykański tygodnik ” Time” okrzyknął głowę kościoła katolickiego „człowiekiem 2013 roku”.