Dolegliwości związane z menopauzą mogą być łagodzone środkami homeopatycznymi, dobranymi indywidualnie do każdego przypadku chorobowego. W okresie menopauzy życie kobiety podlega znacznym wahaniom wywołanym zmianami hormonalnymi, które oddziałują na jej stan fizjologiczny i emocjonalny. Homeopatia pomaga odzyskać równowagę organizmu i przezwyciężyć wiele dolegliwości, stymulując system immunologiczny substancjami wywołującymi podobne objawy u osób zdrowych. Dzięki pobudzeniu zdolności organizmu do samoleczenia ko­bieta odzyskuje poczucie pewności siebie i przejmuje kontrolę nad włas­nym ciałem.

Jeśli decydujemy się na samodzielne leczenie, ważne jest, aby jak najściślej dopasować swoje odczucia i objawy fizyczne do opisanej niżej charakterystyki remediów – tak właśnie zrobiłby homeopata.

Jeśli nie ma innych zaleceń, na dolegliwości menopauzy należy przyj­mować dawkę 30c, nie więcej niż dwa razy dziennie, i przerwać przyjmo­wanie leku, jeśli objawy zaczną ustępować. Gdy lek nie pomaga, oznacza to zwykle, że został źle dobrany. Należy wówczas ponownie szczegółowo przeanalizować objawy i dopasować do nich inny środek.

Homeopatia może być stosowana równolegle z niektórymi terapiami naturalnymi, takimi jak akupunktura i hipnoza, oraz psychoterapia; nie powinna być jednak używana równocześnie z aromaterapią lub ziołami, ponieważ olejki aromatyczne mogą pozbawiać mocy roztwory homeopatyczne, podobnie jak kawa, alkohol, tytoń, perfumowane kosmetyki i zapachowe środki czyszczące. Nie nale­ży też stosować homeopatii jako metody zastępującej tradycyjne sposoby leczenia poważnych chorób lub dolegliwości.