Istnieje wiele rodzajów medytacji; każda z nich daje podobne efekty. Niektóre jej formy, jak na przykład buddyjska i hinduska medytacja zen, włączają elementy religijne, choć do ich praktykowania nie jest konieczne wyznawanie takiej czy innej wiary. Jeszcze inną odmianę stanowi medytacja transcendentalna.
Zajęcia grupowe medytacji zen prowadzone są czasem bezpłatnie i przeważnie zawierają pewne elementy religijne. Ćwiczenia w grupie zwiększają intensywność przeżyć. Są często organizowane w formie tygodniowych lub weekendowych sesji.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia medytacyjnego należy włożyć luźne ubranie, usiąść w spokojnym miejscu i rozpocząć od ćwiczeń oddechowych. Nie ma potrzeby wiernego kopiowania wszystkich ćwiczeń – można zaadaptować je według własnych upodobań. Po opanowaniu podstaw medytacji najlepiej ćwiczyć dwa razy dziennie. Można to robić podczas krótkich przerw w biurze (jeśli znajdziesz jakieś odosobnione miejsce) lub po zakończeniu pracy, rozpoczynając w ten sposób relaksujący wieczór. Medytacja może towarzyszyć każdej terapii naturalnej, najlepiej jednak łączyć ją z metodami, w których umysł oddziałuje na ciało, jak na przykład z biologicznym sprzężeniem zwrotnym, wizualizacją, hipnozą, psychoterapią.