Po namiętnej nocy pozostały gorące wspomnienia i niepewność: czy jestem w ciąży?Czujesz się zmęczona, rozdrażniona a na dodatek spóźnia ci się okres. Nie wiesz czy powodem jest stres, zła dieta czy fakt, że spodziewasz się dziecka. Specjalnie dla ciebie wzięliśmy pod lupę najwcześniejsze oznaki ciąży. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę co może wywołać jedynie fałszywy alarm.

Za wcześnie na diagnozę

Ciąża trwa w większości przypadków około 40 tygodni. Dzieli się ją na 3 trymestry, trwające w przybliżeniu 13 tygodni.Już w pierwszym trymestrze kobieta odczuwa zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie. Jednoznaczne symptomy nie pojawiają się jednak w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia. Dlatego na samym początku nie dajmy się ponieść emocjom. Te same objawy mogą być również skutkiem chorób, zaburzenia równowagi hormonalnej, złych nawyków żywieniowych, długotrwałego stresu i wielu innych czynników. Jeżeli chcemy wykluczyć lub potwierdzić nasze przypuszczenia, warto wykonać test ciążowy. Jest dostępny w aptece bez recepty. Poprawnie przeprowadzone testy są wiarygodne, ale ich wynik nie daje 100% pewności. Dokładnie zdiagnozować ciążę może jedynie lekarz.

Objawy ciąży

Do najwcześniejszych oznak ciąży należy brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych kobiet pojawia się krwawienie nawet po kilku miesiącach od zajścia w ciążę. Jest one najczęściej mylone z menstruacją, ze względu na niewielkie różnice w wyglądzie wydzieliny.Jednakże nie dochodzi wówczas do złuszczania endometrium, dlatego zarodek rozwija się normalnie. Oprócz zatrzymania miesiączki mogą wystąpić zawroty głowy i uczucie zmęczenia, zmiany nastroju czy też chwiejność emocjonalna. Kolejnymi objawami jest częste oddawanie moczu, ale nasila się ono zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy dziecko naciska na pęcherz moczowy kobiety. Najczęściej między 5 a 18 tygodniem pojawiają się nudności i wymioty. Kobiety skarżą się też na obolałe piersi, rzadziej na zgagę i ślinotok. Kilkanaście dni po zapłodnieniu organizm zaczyna inaczej odczuwać zapachy. Perfumy będą pachniały intensywniej niż zwykle a zapach ulubionej kawy może stać się prawie nie do wytrzymania. Pamiętajmy, że z reguły nie doświadcza się wszystkich wymienionych powyżej symptomów, czasem pojawia się tylko jeden. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że jesteś w ciąży, powinnaś udać się do lekarza ginekologa. Wykona on USG i badanie krwi na potwierdzenie obecności hormonów ciążowych. Będąc w ciąży musisz szczególnie dbać o siebie i wykonywać systematyczne badania. Pomocny jest przy tym kalendarz badań w ciąży, w którym wymienione są wszystkie obowiązkowe i profilaktyczne badania, dzięki którym zyskasz pewność, że dzidziuś jest zdrowy i rozwija się prawidłowo.

Zmęczenie, poranne nudności, spóźniający się okres. Dla wielu kobiet są to typowe objawy ciąży. Ale w rzeczywistości są one na tyle niespecyficzne, że nie muszą oznaczać rosnącego w brzuszku maluszka. Powodem gorszego samopoczucia i zaburzeń miesiączkowych równie dobrze może okazać się stres lub niewłaściwa dieta. Nerwy w znacznym stopniu ukoi wykonanie testu ciążowego, jednak całkowitą pewność zyskasz dopiero po wizycie u lekarza.